Botwina to jedna z najpopularniejszych nowalijek i obowiązkowy składnik wiosennych dań. Jak większość warzyw jest niskokaloryczna i lekkostrawna. Zawarte w niej witaminy i składniki mineralne korzystnie wpływają na zdrowie i urodę, dlatego warto włączyć ją do swojego jadłospisu. Jakie wartości odżywcze ma botwina i jak ją wykorzystać w zdrowej diecie?
Co to jest botwina?
Botwina, czy też botwinka, to potoczna nazwa na młode, delikatne korzenie, łodygi i liście buraka. Zamiennie stosowana jest też nazwa boćwina. Botwinką bywa także nazywana zupa przygotowana z tej nowalijki.
Botwina dostępna jest w sklepach wiosną i wczesnym latem. Ma delikatny i orzeźwiający smak, przez co świetnie nadaje się do wykorzystania do rozmaitych potraw. Krótkie gotowanie nie pozbawia jej właściwości prozdrowotnych, a tych botwina ma mnóstwo.
Sezon na botwinkę zaczyna się pod koniec kwietnia, szczyt przypada na maj i czerwiec, a kończy się zazwyczaj w miesiącach wakacyjnych. Najsmaczniejsza i najbardziej wartościowa pod względem odżywczym jest botwinka wiosenna, która nadaje się do spożycia nawet na surowo.
Botwina – wartości odżywcze
Botwina jest cennym źródłem kwasu foliowego, witaminy C, witamin A i K, witamin z grupy B, a także ważnych mikro- i makroelementów takich jak magnez, żelazo, wapń i miedź.
Ponadto jak większość warzyw botwina jest niskokaloryczna, zawiera korzystne dla zdrowia przeciwutleniacze pochodzące z jej barwnika, a dzięki zawartości błonnika pokarmowego dania z niej przygotowane będą sycące na długo.
Kto może jeść botwinę?
W przypadku osób zdrowych nie ma żadnych przeciwskazań do spożycia botwiny. Ze względu na obecność szczawianów spożycie botwiny nie jest wskazane jedynie dla osób chorujących na kamicę nerkową. Osoby zdrowe nie muszą się przejmować szczawianami i z ich powodu rezygnować z włączenia botwiny do swojej zdrowej diety. Należy tylko pamiętać, że do dań z botwiną warto dodać nabiał, gdyż obecna w nim wapń pomoże zneutralizować antyodżywcze właściwości szczawianów. Może to być na przykład dodatek kefiru do chłodnika lub łyżki kwaśnej śmietany do zupy na ciepło. Jeśli do określonego dania nie pasuje nabiałowy dodatek to warto wypić dodatkowo do posiłku na przykład koktajl na bazie jogurtu czy maślanki.
Jak wykorzystać botwinę w zdrowej diecie?
Botwina ma w zdrowej kuchni uniwersalne zastosowanie. Można ją ugotować bądź upiec i zjeść jako jarzynkę do obiadu lub na kolację. Można też z niej przygotować pyszne:
- zupy na ciepło
- zupy na zimno (chłodniki)
- curry
- risotto
- kaszotto
- wytrawne tarty
- omlety
- frittaty
- dania typu szakszuka
- gołąbki z liści botwiny
- pesto z liści
- koktajle
- sałatki
Dwie ostatnie pozycje mogą być zaskoczeniem, nie wszyscy wiedzą, że młodą botwinkę można wykorzystać też na surowo, ma lekki i orzeźwiający smak, który pasuje do sałatek i koktajli.
Chłodnik z botwinki
Chłodnik z botwinki to absolutny klasyk i często od niego zaczyna się prawdziwie wiosenny sezon w mojej kuchni. Idealnie nadaje się na obiad w ciepły wiosenny czy letni dzień, kiedy nie masz ochoty na gotowanie gorącego dania. Sprawdzi się też idealnie jako fit kolacja. Zupa jest niskokaloryczna i bogata w składniki odżywcze: błonnik, antyoksydanty, witaminy i mikroelementy oraz korzystne dla mikroflory jelitowej kultury bakterii. Jest lekkostrawna, a jednocześnie sycąca dzięki błonnikowi i sporej ilości białka.
Chcesz wypróbować przepis na chłodnik polecany przez dietetyka? Zajrzyj tutaj!